Reflexná masáž chodidiel

Reflexná masáž chodidiel

Reflexná terapia chodidiel nie je ničím novým. Určitá forma terapie chodidiel, podobná dnešnej reflexológii, bola po celé storočia využívaná rôznymi kultúrami po celom svete. Číňania si tiež uvedomovali význam chodidiel pre liečbu chorôb.Medzi reflexológiou a akupunktúrou existuje pevné spojenie. Obe sú považované za meridiánové terapie, čo znamená, že energetické dráhy spájajú ruky a chodidlá z rôznymi časťami tela. Najstarší dokument o eflexológii bol objavený v Egypte, v hrobke egyptského lekára Andmahora. Pochádza z doby 2500 až 2330 pred n.l. Americkým indiánom priniesli reflexológiu Inkovia. Do Európy sa dostala až koncom 19. storočia.

Reflexná masáž chodidiel je založená na princípoch reflexov, ktoré sú uložené v nohách, a sú spojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela.

Reflexológia je nesmierne účinná forma terapeutickej masáže. Je považovaná za alternatívnu liečebnú techniku, ktora sa snaží ponímať človeka ako celok, aby navodila v tele stav rovnováhy a harmónie. Ak jedna časť prestane účinne pracovať, trpí tým celok. Potom sa začnú prejavovať drobné bolesti, komplikácie a všeobecná únava, ktoré sú často predzvesťami vážnejších komplikácií.

Zdravie je definované ako rovnovážny stav a choroba ako stav disharmónie. Žijeme uponáhľaný život a nároky technickej generácie si vyberajú svoju daň na jemnom a komplikovanom tele. Vačšina ľudí balancuje na hranici zdravia a choroby a len ťažko sa vyrovnáva so stresmi, ktoré sú bežnou súčasťou dnešného života. Neustále vystavenie stresu postupne podkopáva imunitný systém tela a konečným výsledkom je choroba. Dôkazom je rastúci počet ľudí s vysokým krvným tlakom, infarktami, mŕtvicami. Dlhodobými príznakmi ustavičného vystavovania stresu sú únava, úzkosť a depresia. Veľa problémov vzniká z nedostatočného obehu životnej energie v tele. Mnohé neduhy moderného života ľudí sa nedajú vyliečiť umelými liekmi. Telo má schopnosť liečiť sa samo - keď dostane možnosť. Preto by sme sa mali naučiť podporovať ju a rozvíjať. Reflexológia nám napomôže aktivovať prirodzené liečebné sily tela a prispievať k obnoveniu rovnováhy potrebnej k normálnemu fungovaniu ľudského tela.

Najdôležitejším krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je zníženie napätia navodenie relaxácie, uvolnenie. Keď je telo uvolnené, môže krv bez prekážok prúdiť a dodávať do buniek potrebné živiny, kyslík. Telesné orgány sa môžu vrátiť do normálneho stavu a efektívne fungovať.

Len málo ľudí si uvedomuje zásadný význam chodidiel pre zdravie a uzdravovanie. Dokonca len málokto vôbec venuje pozornosť svojím chodidlám. Používame nevhodnú obuv, tlačíme ich v módnych topánkach s vysokým podpätkom, dusíme ich v umelých ponožkách a pančuchách, nedávame im priestor na relaxáciu. Naše chodidlá nás spájajú zo zemou a doslova nás v plnom význame s ňou energeticky uzemňujú.

Chodidlá predstavujú dokonalý mikrokozmos tela.  Všetky orgány, žľazy a iné časti tela sú na chodidlách rozložené v rovnakom usporiadaní ako "odrazy" príslušných častí tela. Pri stimulácii reflexnej zóny na chodidle je vyvolávaná bezpečná reakcia v orgánoch a žľazách. Chodidlá sú nesmierne citlivé, pretože v nich ústí množstvo nervových zakončení.

Nervy vedú elektrické impulzy cez energetické kanály (nervovú sieť), ktoré spájajú chodidlá so všetkými časťami ľudského tela. Keď je na určité body na chodidlách vyvíjaný tlak, sú aktivované elektrochemické nervové impulzy, ktoré formulujú správu pre telo. Táto správa prechádza dostredivými neurónmi do ganglia (zhluku nervových buniek a vlákien, ktoré tvoria nezávislé nervové centrum mimo chrbtice a mozgu). Správa potom pokračuje z ganglia odstredivými neurónmi do špecifického orgánu, ktorý prevezme správu a reaguje na podnet. Uvedený podnet spôsobí reakciu v danom orgáne a zároveň spôsobí uvolnenie . To je prvý krok, kde na základe podnetu cez nervový vzruch ľudský organizmus začne vo svojom samouzdravovacom procese.

TOPlist
aktualizované: 19.03.2019 10:05:00