Masáže - terapie

Prvé písomné správy o masáži pochádzajú z Egypta okolo roku 5000 pred n.l., kde na Ebersovom papyruse sa popisuje o liečebných účinkoch masáže. Najstaršie písomné záznamy o masáži sú tiež z Číny okolo roku 3700 pred n.l. za panovania Chung.ti (Žltého cisára) sa opäť uvádza masáž ako liečebná procedúra. Medzi priekopníkov masáže patrí Babylon a Sýria, v ktorých masáže využívali najmä vojaci. Od Egypťanov sa masáž naučili Židia, ktorí ju používali ako súčasť náboženských obradov. V Indii bola od najstarších čias súčasťou osobnej hygieny. Z Egypta sa masáž rozšírila aj do Grécka. Okolo 400 rokov pred n.l. Hipokrates aplikoval liečebnú masáž a taktiež sú známe jeho manipulácie periférnych kľbov a trakcie. Vedel, že masáž uvoľnuje napnuté svaly a naopak stimuluje svaly ochabnuté. Poznal aj jej pozitívny účinok na krvný obeh, nespavosť a zlepšenie hojenia.

V tejto našej uponáhľanej dobe je masáž tela čoraz obľúbenejšia a podľa jej celkových priaznivých účinkov sa stáva súčasťou nášho života.  

Jej priaznivé účinky masáže zahŕňajú nielen úľavu bolesti, ale zmierňujú aj účinky úzkosti a depresie, znižuje krvný tlak a tep. Masáž aktivizuje parasympatický nervový systém, ktorý stimuluje uvoľnenie endorfínov a serotonínu, prevenciu fibrózy alebo tkanivy jazvy, zlepšenie toku lymfy a zlepšenie spánku.

Každá z ponúkaných masáží má svoje špecifické a neoceniteľné účinky a preto je masáž vhodné si vybrať podľa druhu indikácii ponúkanej masáže a samozrejme je potrebné prihliadať aj na kontraindikácie, ktoré uvedenú masáž vylučujú. Preto je dobre masáž vopred zkonzultovať, aby ste si mohli vybrať to najlepšie pre vaše telo a dušu.

TOPlist
aktualizované: 14.11.2019 21:36:55