Dornova metóda

Dornova metóda

Dieter Dorn - *13.8. 1938 - † 19.1. 2011, majiteľ píly v malom nemeckom mestečku Lautrach, si kedysi spôsobil pri zdvíhaní tažkého bremena lumbago („húser“, „ústrel“) po ktorom se už nevzpriamil. Problém pretrvával, tak navštívil starého sedliaka, ktorý ho napravil „svojou“ metódou.

Dorn bol touto metódou, jej rýchlymi účinkami a jednoduchosťou tak nadšený, že sa ju chcel od starého sedliaka tiež naučiť. Bohužiaľ sedliak mezitím zomrel, tak se Dorn rozhodl, že sa túto metódu naučí sám. Začal ju aplikovať na svojich susedoch a fungovalo to. Dieter Dorn túto techniku ďalej rozvíjal a dnes se používá po celom svete.

Dornovou metódou môžeme šetrne ošetrovať chrbticu a kĺby a nesprávne stojace stavce dávať do správnej polohy tlakom palca bez toho, aby sme poškodili šlachy, väzy a svaly. Kĺby u ktorých došlo z rôznych dôvodov k vysunutiu kosti alebo zväčšenie kĺbovej štrbiny, sú správne zasunuté a napravené. Tímto spôsobom môžu byť oddialené a liečené také ťažkosti, ako je šikmý sklon panvy alebo skolióza. Vyzerá to úžasne - a aj také úžasné to je. Ale asi si teraz hovoríte, že v tom musí byť neaký háčik.

V skutočnosti tu existuje problém: naša vlastná pohodlnosť. Jednoducho sme si už príliš zvykli na to, že zodpovednosť za naše zdravie alebo nemoc kladieme na lekára. On to má všetko napraviť a pomocou injekcie, tabliet a niekedy i operáciou nám znovu vrátiť zdravie. Mnoho ľudí sú dokonca pyšní na to, koľko najrôznejších vyšetrení už absolvovali. Zostáva len otázka, prečo sú potom ešte stále chorí.

Preto Dornova metóda neponúka zdravie na lekársky predpis, ale vás vyzýva, aby ste sa aktívne podielali na svojom liečení. Dornovskí terapeuti Vám radi ukážu cestu, ale ďalej musíte po nej ísť sami. To znamená, že ku každému ošetreniu je popísaný aspoň jeden cvik, ktorý vám terapeut predvedie. Uzdravenie je možné len súhrou terapie a s ňou spojené vlastné úsilie.

Základnou zásadou tejto metódy je, že ošetrenie nesmie prekročiť prah bolesti. To ovšem neznamená, že naprávanie stavcov prebieha vždy bez bolesti. Terapeut dopredu upozorní pacienta, že by to mohlo bolieť. Ako pacienti by ste však mali krátku bolesť vnímať ako blahodárnu a prijať ju. Keď je bolesť pri naprávaní natoľko nepríjemná, že jej uhýbate, musí byť ošetrenie prerušené. Uzdravenie si nesmieme vynucovať.

Kontraindikácie:

  • Náchylnosť k zlomeninám, napríklad pri liečbe kortizolom, alebo náchylnosť ku krvným výronom
  • osteopóróza v pokročilom štádiu, pretože môžu vzniknúť spontánne zlomeniny hubovitej kostnej hmoty /špongióza/ stavcov
  • akútne zápaly: tu je potrebné počkať, až zápal odznie
  • Bechterevova nemoc: stavce nesmú byť ošetrované, keď sú už zrastené, možné je však ošetrenie kľbov
  • nehody: zlomeniny musia byť najprv vyliečené, čo trvá 6-8 týždňov / nutné stanovisko lekára/
  • tumory, pacienti s rakovinou: pokiaľ nie su nádory na chrbtici, je vhodná Breussova masáž s liečivým magnetizmom
  • po operácii platničiek
  • po operácii bedrových kĺbov

 

TOPlist
aktualizované: 14.11.2019 21:36:55